persian contact English 

رایج‌ترین شیوه پخش ویروس کرونا

دانشمندان چینی دریافتند نفس کشیدن یا صحبت کردن رایج‌ترین شیوه پخش ویروس کروناست و سطوح آلوده نقش کمتری را دارد. به همین دلیل بهترین راه جلوگیری استفاده از ماسک در محیط بسته عمومی و مناطق پرتراکم هست

پوهشگران چینی باور دارند، نفس کشیدن و صحبت کردن عامل اصلی انتقال به همراه سرفه است و همین منجر به شیوع گسترده این ویروس شده است. بیماران کووید ۱۹ میلیون‌ها ذره ویروسی در ساعت را بازدم می‌کنند، حتی اگر علائمی خفیف داشته باشند یا علائم بیماری آنها هنوز بروز نکرده باشد.

آنها می‌گویند که این امر نیاز به دهانبند (ماسک) ‌های صورت را برجسته می‌کند؛ مردم باید در مکان‌های عمومی و فضاهای بسته از ماسک صورت استفاده کنند تا میزان انتقال ویروس کرونا را کاهش دهند.

کارشناسان چینی به MailOnline گفتند: شواهد اکنون نشان می دهد اجبار به استفاده از ماسک صورت تا حد زیادی بیشترین تأثیر را در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دارد. به همین دلیل رعایت مردم برخی کشورها مانند آلمان چین کره جنوبی در استفاده از ماسک بهترین تاثیر را در کنترل کرونا داشته است.

پیش از این تصور می‌شد که منبع اصلی انتقال از طریق قطرات از سرفه و عطسه است، اما آخرین یافته نشان می‌دهد که ویروس کرونا می‌تواند به راحتی در هوا باقی بماند و این همان موضوعی است که منجر به پخش گسترده آن در سراسر جهان شده است.

این مطالعه که هنوز در یک ژورنال علمی منتشر نشده یا توسط دانشمندان دیگر بررسی نشده است، توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در پکن انجام شده است. سی و پنج بیمار مبتلا به Covid-۱۹ در این بررسی تحت بررسی قرار داشتند و نزدیک به ۳۰۰ نمونه ویروسی از تنفس آنها، روی سطوح و هوای داخل بیمارستان‌ها جمع آوری شد.

در این مطالعه مشخص شد که به طور متوسط ​​سه برابر ویروس در نفس بیماران (۷/۱۶ درصد) در مقایسه با سطوح (۵.۴ درصد) وجود داشته است. بار ویروسی نیز در نفس بیماران نیز چهار برابر بیشتر از نمونه‌های هوا (۳.۸ درصد) در اتاق‌ها و راهروها بود.

ایان جونز، ویروس شناس دانشگاه Reading، اظهار داشت: این مطالعه بسیار معتبر است؛ وی به MailOnline گفت: ذرات معلق در هوا بزرگ‌ترین منبع ویروس هستند و مسدود کردن آنها، با یک ماسک بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

پیشتر پنداره (تصور) می شد که سطوح آلوده یکی از اصلی‌ترین شیوه‌های پخش Covid-19 است، پس از بررسی های فراوان آشکار شد ویروس می‌تواند روزها بر روی فلز و پلاستیک زنده بماند. در این نوشتار، پژوهشگران به سرپرستی پروفسور جیانکسین از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های پکن گفته داشتند: این وینشها (مشاهدات) از این باور گسترده پشتیبانی نمی‌کنند که رویها (سطوح) بازیگردانی برجسته ای (نقش عمده‌ای) در گسترش کووید ۱۹ دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Atashkadeh