persian contact English 

تفاوت فرهنگ اجتماعی ایران و آلمان

متاسفانه باید گفت ما ایرانی ها بر خلاف تمدن های هشت هزار ساله تا 14 هزارساله خود که خیلی هم به آن فخر می فروشیم نسبت به کشورهای چند صد ساله یا دویست ساله بمراتب فرهنگ شهرنشینی و اجتماعی ضعیف تری داریم و شاید دهه ها سال طول بکشد این ضعف و عقب ماندگی جبران شوذ. موارد بسیار زیادی است که می توان به عنوان مثال ارائه کرد. خیلی معضلات ما ربطی به دولت ها ندارد بلکه فرهنگ عمومی کشور دچار ضعف مفرط است. فرهنگ زندگی جمعی و احترام به حقوق دیگران و حرمت انسانی در ما بسیار پایین است.

از میان ده ها موارد می توان به مثال بوق زدن و صدای موتورها اشاره کرد که اسایش و امنیت مردم را صلب کرده است. هزاران خودرو بی دلیل بوق می زنند. در حالیکه در آلمان بوق زدن یک مورد بسیار نادر است و بوق زدن نشان بی اخلاقی و بی ادبی و بی حرمتی است اما در ایران بوق زدن ابزار فحش دادن تهدید کردن و اعتراض بیشتر رانندگان است.

در آلمان بسیار نادر صدای بوق بشنوید. برای مثال در پنج سال زندگی در یک شهر ختی یک بار صدای بوق نشنیده ایم اما در ایران صدای بوق ها وافعا آزار دهنده است حتی تا نیمه های شب که همه ملت خوابیده اند. در آیین نامه رانندگی ایران تنها بوق زدن در کنار بیمارستان ممنوع است که آن هم رعایت نمی شود اما در آلمان تنها اگر خظر جانی وجود داشته باشد آن هم در موارد نادر و سختگیرانه رخ می دهد. بهیچ وجه حق ندارید برای عابر پیاده بوق بزنید یا با بوق زدن موجب اضظراب راننده دیگر شوید. بوق عملا در ماشین های المان یک ابزار زائد است و حتی اگر حذف شود آچنان خطر مهمی برای فرهنگ رانندگی ایجاد نمی کند.

صدای ویراژ های دلخراش دسته های موتورسوار تا نیمه های شب تا دو یا سه صبح صدای ماشین های عروس و کارناوال عروسی تا دم صبح در داخل شهر آیا چیزی جز بی حرمتی و بی احترامی به مردم خوابیده شهر است؟

در آلمان ساعت هشت شب همه مغازه ها (بجز رستورانها و بارها و برخی شهرهای بزرگ) اجبارا باید بسته شوند و شهر عملا در سکوت آرامش بخشی هست حتی در طول روز هم مردم آلمان ترافیک شلوغ و پر سر و صدا ایجاد نمی کنند. اما در ایران بویژه  در  شهرستان ها صدای بوق ها صدای بلند صبط صوت ماشین ها صدای بوق ماشین عروس ها و صدای گاز تا آخر دسته های موتوزسوار جوان تا صبح واقعا آزار دهنده است. نشانه عدم آموزش اخلاقی فرهنگی و عدم رشد شعور عمومی است. در المان از ساعت ده شب کسی نباید حتی صدای تلویزون و موسیقی خانه خود را زیاد کند و اگر رعایت نکنید ممکن است در عرض پنج دقیقه پلیس در پشت در خانه شما باشد. اما در ایران؟

پلیس در ایران مقصر نیست و گناهی ندارد بلکه فرهنگ عمومی ما پایین است. چگونه می توانیم ملت را آموزش دهیم تا از احترام گذاشتن به حقوق دیگران لذت ببرند نه با آزار دادن دیگران!

این یکی از بزرگترین تفاوت های ملت پیشرفته آلمان با ما جهان سومی ها هست. یعنی عدم حفظ حرمت انسان و رعایت حقوق عمومی ملت. همه ما و همه دستگاه ها باید تلاش کنیم شاخصه های فرهنگ و حد و مرز آن را بشناسیم. این وظیفه مهم بخش عظیمی از آن بر دوش صدا سیما و آموزش پرورش است. حتی باید واحد درسی در مدارس به نام “ فرهنگ عمومی” گنجانده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Atashkadeh