persian contact English 

وایکینگ شیعه

پژوهشگران سوئدی بر روی پارچه‌های باقیمانده از لباس وایکینگ ها کلمات عربی پیدا کرده‌اند.
بر روی باقیمانده بعضی از لباس های ابریشمی وایکینگ ها که با آن به خاک سپرده شده‌اند، نام های “الله و علی” با نخ های ابریشمی و نقره ای دوخته شده است.
کشف این کلمات پرسش های تازه ای را در مورد تاثیر اسلام بر کشورهای اسکاندیناوی مطرح کرده است.
لباس های ابریشمی که وایکینگ ها با آن به خاک سپرده می شدند بیش از ۱۰۰ سال به عنوان پوشش معمولی خاک سپاری آن ها نگهداری می شد اما پژوهشگران سوئدی با مطالعات بیشتر روی تکه پارچه های باقیمانده از این لباس ها موفق به کشف شواهد جدیدی از رابطه وایکینگ ها با مسلمانان در قرن‌های ۹ و۱۰ میلادی شده اند.
آنیکا لارسن، پژوهشگر نساجی باستانی از دانشگاه “اوپسالا” در سوئد هنگامی که باقیمانده لباس زنان و مردان وایکینگ را بررسی می کرد موفق به این کشف جدید شده است.
در اکتشاف باستانشناسی مقبره وایکینگ ها که اواخر قرن ۱۹و اواسط قرن ۲۰ در مناطق “بیرکا و گاملا” در اوپسالا انجام شد، باقیمانده لباس های ابریشمی یافت شد که وایکینگ ها با آن به خاک سپرده می شدند.
آنیکا لارسن پس از پی بردن به این که پارچه این لباس ها از آسیای میانه، ایران و چین وارد اسکاندیناوی شده بود، تصمیم به انجام پژوهش های جدید به روی آنها گرفت.
به گفته آنیکا لارسن اشکال هندسی به اندازه ۱.۵ سانتیمتر که روی این پارچه ها دوخته شده بود با نقش های دیگر در اکتشافات باستانشناسی اسکاندیناوی تفاوت داشت اما در پارچه های متعلق به مسلمانان اسپانیا شبیه آن را دیده بود.

آنیکا لارسن بعد از بررسی های زیاد پی برد که نام های “الله و علی” به خط کوفی روی این پارچه ها دوخته شده است و این دو نام همیشه کنار هم قرار دارند
این پژوهشگر می‌گوید بعضی از این قبرها ممکن است متعلق به مسلمانان باشد: “اما به احتمال زیاد این کشفیات نشان می دهد که وایکینگ ها تحت تاثیر اندیشه اسلامی از جمله زندگی ابدی در بهشت این لباس ها را تن مرده های خود می کردند.”
تحقیقات آنیکا لارسن از این جهت جالب است که برای اولین بار شواهد تاریخی با ذکر نام “علی” در اسکاندیناوی یافت شده است. ارتباط وایکینگ ها با جهان اسلام مدت هاست که با شواهد تاریخی از جمله وجود سکه های اسلامی در نیمکره شمالی به اثبات رسیده است. دوسال پیش پژوهشگران سوئدی انگشتری را از مقبره یک زن وایکینگ در منطقه “بیرکا” یافتند که روی آن کلمه “برای الله” به خط کوفی حک شده بود.

در تاریخ شواهدی وجود دارد که وایکینکها با بخشهای شمالی ایران مازندران و گیلان از طریق دریای مازندران ارتباط داشتند.

وایکینگ‌ها از قبایل «نورس» بودند که از قرن ۹ تا ۱۱ میلادی در اروپای شمالی زندگی می‌کردند. آنها دریانوردانی بودند که در جستجوی ثروت با کشتی‌هایشان از اسکاندیناوی به سوی نقاط دیگر دنیا سفر می‌کردند.

وایکینگ‌ها عمدتا متعلق به سه کشور دانمارک، نروژ و سوئد هستند. وایکینگ در زبان قدیمی نورسی به معنی «حمله دزدان دریایی» است. جسارت و مهارت آنان در کشتیرانی سبب شد تا با کشتی‌ها و قایق‌های خود به سایر نقاط دنیا سفر کنند.

این لباس‌ها نزدیک به ۱۰۰ سال به عنوان نمونه تحقیقاتی از لباس‌های مراسم مخصوص خاکسپاری وایکینگ‌ها در انبار نگهداری می‌شد. تحقیقات جدید صورت گرفته بر روی البسه متعلق به قرون ۹ و ۱۰ میلادی که منجر به یافتن این نقوش شد این پرسش را مطرح کرد که آیا در آن زمان اسلام در این منطقه حضور داشته است یا نه؟
«آنیکا لارسون» باستان‌شناس دانشگاه «اوپسالا» در سوئد در حال بررسی بقایای لباس‌های یافت شده در گورستان‌ها و قایق‌های باستانی بود که در قرن ۱۹ و ۲۰ در دو منطقه «بیرکا» و «گاملا اوپسالا» کشف شده بودند.

وی در زمان تحقیق متوجه دو نقش خاص در ابعاد حدود ۱.۵ سانتیمتری شد که قادر به تشخیص ‌شان نبود. به کمک یک همکار ایرانی یکی از نقوش که «علی» بود به آسانی شناسایی شد. شناسایی نقش دوم دشوارتر بود. با استفاده از بازتاب آن نقش در آینه، آنها متوجه شدند که کلمه دوم «الله» است.

این کلمات بر روی ۱۰ تکه از ۱۰۰ تکه البسه‌ای که خانم لارسون و همکارانش بر روی آن کار می‌کنند، نقش بسته است. خانم لارسون معتقد است که آداب و روسوم وایکینگ‌ها در رابطه با مراسم خاکسپاری مردگان تحت تاثیر باورهای مسلمانان مانند زندگی ابدی در بهشت پس از مرگ بوده است.

وی همچنین به این موضوع اشاره می کند که تجزیه و تحلیل‌های دی.ان.ای. بر روی بقایای پیکرهای بجای مانده از گورستان‌های وایکینگ‌ها نشان می‌دهد برخی از افرادی که در آنجا دفن شده‌اند از مکان‌هایی چون ایران (پرشیا) بوده‌اند، جایی که اسلام خود را در آنجا نهادینه کرده بود.

هم اکنون محققان دانشگاه اوپسالا درحال تحقیق بر روی دی.ان.ای افرادی هستند که زمانی این لباس‌های منقوش به الله و علی را بر تن داشته‌اند.

محققان دو سال پیش نیز در آرامگاهی در بیرکا یک حلقه نقره‌ای را یافته بودند که بروی سنگ آن با خطوط کوفی عبارت «برای خدا» حک شده بود. تحقیقات در این باره که نقش احتمالی اسلام و شیعه در این منطقه چه بوده است همچنان ادامه دارد و محققان امیدوارند با بررسی آثار بجای مانده از وایکینگ‌ها به این سوالات پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Atashkadeh