persian contact English 

ترک سیگار در شرکت داروسازی کوثر

علیرضا دبیر سیاقی در آستانه افتتاح خط تولید داروی ترک سیگار به وسیله شرکت داروسازی کوثر با بیان اینکه این شرکت پیش از این در زمینه تولید داروهای آنتی بیوتیک فعال بوده است افزود: پس از هشت روز از آغاز مصرف دارو نشانه های ترک سیگار اتفاق می افتد و باید توجه داشت که این دارو عوارض خاصی ندارد و تنها در برخی موارد سبب سر درد و بی خوابی می شود.

وی با تاکید بر اینکه این دارو در جهان مورد استفاده میلیون ها نفر قرار گرفته و سبب ترک استعمال سیگار در آن ها شده است گفت: برند اصلی این دارو مربوط به یک شرکت آمریکایی است که برای اولین بار در ایران توسط شرکت داورسازی کوثر تولید شده است.دبیرسیاقی با اشاره به اینکه داروی ترک سیگار وارنیکلین مورد تایید سازمان غذا و داروی ایران، اروپا و آمریکاست افزود: بسته بندی داروی تولید شده مشابه برند خارجی است و در دو بسته با قیمتی حدود 170 هزار تومان از هفته آینده در تمام داروخانه های کشور قابل عرضه است.وی در پایان با اشاره به اینکه قیمت این دارو یک سوم برند آمریکایی است گفت: مصرف این دارو باید زیر نظر پزشک و با مشورت آن انجام شود.

– وارِنیکلین (Varenicline) چیست:
داروی وارِنیکلین (varenicline) با کاهش لذت بخشی در فرد سیگاری تمایل او را به مصرف سیگار کاهش میدهد.دوره ی درمان سه ماهه است که میتواند تا شش ماه تمدید شود.
مکانیسم اثر دارو: ,وارنیکلین آگونیست نسبی گیرنده های نیکوتینی است که بیشتر از خود نیکوتین باعث تحریک این رسپتورها می گردد. بنابرین منجر به کاهش هوس و همینطور کاهش اثر لذت بخشی نیکوتین میگردد و بدینوسیله میتواند به ترک سیگار کمک کند.بنابرین عملکرد وارنیکلین با سایر داروهای ترک سیگار مانند آنتاگونیستهای نیکوتین و با جایگزینهای نیکوتین و همچنین با قرص بوپروپیون متفاوت است.
– موارد مصرف وارِنیکلین (Varenicline)

این دارو فقط برای ترک سیگار و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد.

– موارد منع مصرف وارِنیکلین (Varenicline) و هشدار:

۱-ممکن است این دارو توسط برخی از دانشجویان روانشناسی و پزشکی که تسلط علمی کامل بر فیزیولوژی و سود و زیان داروها ندارند به شما معرفی شود .آنها ممکن است سلامتی و حتی زندگی شما را به خطر بیندازند.توصیه میکنم تا قبل از مشورت با یک روانپزشک ،پیشنهاد آنها را عملی نکنید.

۲- بهیچ وجه من الوجوه ،صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید، یا سرخود دارویی که برای شما تجویز شده است را به دیگران توصیه نکنید.
۳-مصرف همراه با الکل ممنوع است.
۴- مصرف در حاملگی و شیردهی ممنوع است.
۵- اگر سابقه ی اختلال دو قطبی یا روانپریشی دارید،این دارو ممنوع است.
۶- تشنج یا صرع

۷-در نارسایی کلیوی و دیالیز مگر به صلاحدید یک روانپزشک.

۸-بیماری قلبی یا عروقی
۹- در صورت وجود آلرژی به این دارو.
۱۰-هرگونه اختلال روانی مانند :اختلال دوقطبی،افسردگی ماژور،اسکیزوفرنی،سابقه اقدام به خودکشی.
۱۱-اگر افکار خودکشی دارید این دارو ممنوع است.
۱۲- اگر از مواد جایگزین نیکوتینی مانند قرص مکیدنی نیکوتین،اسپری نیکوتین،پچ ِ پوستی نیکوتین یا آدامس نیکوتینی استفاده می کنید،مصرف وارنیکلین ممنوع است.(همه ی این موارد به Nicotine Replacement Therapy معروفند و مصرف همزمان با وارنیکلین منجر به سردرد ،تهوع،استفراغ،گیجی ،آشفتگی معده و خستگی میگردد)
۱۳-مصرف زیر ۱۸ سال ممنوع است.
۱۴-اگر هر کدام ازین علایم را دیدید باید مصرف وارنیکلین را فورا قطع کنید:سرآسیمگی (آژیتاسیون)،احساس خصومت بی دلیل،رفتارهای تهاجمی،افسردگی حاد،تغییرات رفتاری ،افکار عجیب و غریب،افکار خودکشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Atashkadeh