persian contact English 

درمان فلج صورت

درمان در ثانیه های اولیه

اگر بروز موقع خواب نباشد و شما همان لحظه آگاه به کج شدن باشید میتوانید با فشار دست جلوی کج شدن چانه و صورت وماساژ را بگیرید این روش تجربی و آزموده شده است و خیلی مهم است

متاسفانه این بیماری در ایران به دلیل ناشناخته ای این روزها خیلی افزایش یافته است با افزایش سن و کاهش قدرت دفاعی بدن بیشتر رخ می دهد. کچ شدن صورت ممکن است از سه هفته تا سه سال طول بکشد.

پس حتما این بیماری را جدی بگیرید و حتما هر چه صورت برای بسته شدن چشم و افسردگی ناشی از آن اقدام کنید حتما تا هر زمان صورت تان خوب نشد به فیزیوتراپی صورت بروید روحیه تان را بالا ببرید این نکته برای شما بسیار مهم است چون در طول مدت بیماری، همه برای شما دلسوزی می کنند و یا بشما می گویند سکته کرده اید. این دلسوزی موجب تضعیف روحیه شما می شود. در خانه هم حتما هر روز  و هر شب ماساژ صورت و کیسه آب گرم یادتان نرود از خوردن غذاها با طبع سرد و لبنیات پرهیز کنید. مطلقا آب یخ نخورید چون یکی از عوامل ایجاد کننده بیماری همین آب یخ است.

بدانید مهمترین یا شاید تنها ترین درمان موثر فیزوتراپی است اما توجه کنید هر فیزیوتراپی خوب نیست برخی فیزیوتراپ ها دقت و تجربه کافی ندارند حتی ممکن است بعد از بیست جلسه فیزیوتراپی هیچ تغییری احساس نکنید. حتما فیزیوتراپ خوب انتخاب کنید که دستگاه جریان فارادیک خوب داشته باشد. برخی فیزیوتراپ ها دستگاه جریان فارادیک خوب ندارند و جریان آن تنها شبیه سوزن زدن می باشد باید سراغ فیزیوتراپی بروید که دستگاه جزیان فارادیک قوی داشته باشد بطوری که تا عمق سر یا دندانتان بلرزد و صورتتان را بکشد و جمع کند طوری که احساس درد نمایید. در این صورت امید خوب شدن خیلی سریع تر خواهد بود. (پیشگفتار ایرانبیلد)

نقش عصب صورت، حرکت دادن عضلات صورت است. این عصب پیام های الکتریکی را به مغز مخابره می کند و در نهایت باعث تغییر حالت چهره می شود…
حرکاتی مثل خندیدن، بلعیدن، حرکات زبان، تکان دادن ابرو و پیشانی و پلک با این عصب کنترل و آسیب آن به هر دلیلی باعث فلج صورت یا «فلج بل» می شود. این فلج به نام پزشکی که اولین بار آن را کشف کرد، نامیده می شود. این فلج که معمولا به علت ابتلا به نوعی ویروس سرماخوردگی و بیماری خودایمنی و متعاقب آن التهاب عصب اتفاق می افتد، در زنان و مردان و در هر زمانی ممکن است رخ دهد ولی در فصل سرما شیوع آن بیشتر است. ضعف عضلانی صورت یا فلج بل ناگهانی بروز می کند و بیشتر مواقع یک طرفه ولی گاهی دوطرفه است البته شاید فرد مبتلا قبل از بروز علایم اصلی، کمی احساس درد یا بی حسی در منطقه داشته باشد، ولی بیماری با اختلالاتی در عملکرد عضلانی مثل باز و بسته نشدن چشم و دهان یا از دست دادن حس چشایی همراه است.

قدم اول تشخیص، معاینه است ولی سایر تست های تشخیصی از قبیل آزمایش قندخون و سی تی اسکن و ام آر آی از مغز به تشخیص کمک می کند. در نشانگان بهجت، بیماری گیلن باره و وجود تومور در مغز یا ساقه مغز هم چنین نشانه هایی دیده می شود.
گرچه در این موارد ضعف عضلانی فقط شامل صورت نمی شود بلکه بی حسی و اختلال عملکردی در یک طرف بدن یا دست و پا را هم مشاهده می کنیم. تشخیص صحیح علت این عارضه و درمان سریع آن در تسریع بهبود بیماری موثر است. در ۸۵ تا ۹۰ درصد موارد، بیماران طی ۱ تا ۴ هفته بهبود می یابند. اما گاهی ۱۸ ماه تا ۲ سال طول می کشد و با افسردگی و ناامیدی روبرو می شوند. در مواردی که بیماری طول کشیده است، بیمار به متخصص گوش، حلق و بینی ارجاع داده می شود تا با عمل جراحی عصب آزاد شود و جراح بتواند با جابه جایی اعصاب، شکل طبیعی صورت را بازیابد. برای سرعت بخشیدن به بهبود، مصرف داروهای ضدویروس، فیزیوتراپی و ماساژدرمانی بسیار مفید هستند.

در دوران پزشکی امروز، فلج صورت با نام چارلز بل گره خورده است. این بیماری که معمولاً به شکل یک طرفه و یک فلج محیطی صورت است، باعث ضعف ماهیچه صورت در طرف گرفتار می شود. بل تعریف کاملی از بیماری شرح داده است اما به لحاظ تاریخی صدها سال قبل از آن پزشکان دیگری این بیماری را شرح داده اند، اگرچه به دلایل متفاوتی مانند سخت بودن زبان متن اصلی این موضوع نادیده گرفته شده است. نخستین و مشهورترین این پزشکان که این بیماری را شرح داد محمدبن ذکریای رازی (Rhazes) بود.

تا پایان قرن نوزدهم میلادی هیچ درمان جراحی برای این بیماری ذکر نشده و بنابراین بسیاری از بیماران مبتلا به فلج عصب صورت باید یک رنج مادام العمر را تحمل کنند. اگرچه درمان جراحی برای فلج عصب صورت در قرن نوزدهم مطرح شد، روش های جراحی میکروسکوپی نوین در طول ده سال گذشته انقلابی در درمان این بیماری ایجاد کرده است.

سياري از مردم در جهان در ماه‌هاي سرد سال به اين بيماري دچار مي شوند. به اين ترتيب كه با قرار گرفتن در معرض هواي سرد به بیحسی عضلات صورت و عدم‌حركت آن‌ها مبتلا مي شوند. بنابراين اين افراد بايد سعي كنند در زمان‌هايي كه در معرض هواي سرد قرار دارند صورت خود را با كمك شال يا دستمال از برخورد مستقيم با جريان هواي سرد، محافظت كنند. البته گاهي هواي خيلي گرم نيز موجب بروز اين اختلال مي شود. بنابراين بايد عضلات صورت را از قرار گرفتن در معرض آب و هواي بسيار گرم يا بسيار سرد هستند، جلوگيري كرد.

ر طول پروسه درماني رژيم غذايي ويژه اي وجود دارد كه توسط متخصص به بيمار ارائه مي شود. در اين رژيم غذايي رعايت نكات و دستوراتي به پيشروي بهتر روند درماني و كوتاه شدن مراحل درمان بسيار كمك مي كند. يكي از مهم‌ترين اين پرهيزها، عدم‌مصرف مواد غذايي، خوراكي‌ها و ميوه‌هاي اسيدي است. بنابراين بهتر است در طول مدت درمان از مصرف گوجه سبز، سركه، آب ميوه و سايرمواد اسيدي و نیز مواد با طبع سرد بخصوص ماست و دوغ پرهيز كنيد و از مواد با طبع گرم مانند خرما، سیب شیرین، عسل، زیتون، نبات، و غیره استفاده نمایید.

در ادامه فرآيند درماني درمانگر طب سوزني تكنيك‌هاي ساده اما بسيار كاربردي را به بيمار آموزش مي دهد كه بيمار مبتلا به فلج صورت از اين تكنيك‌ها در طول روز و در محل كار يا منزل استفاده كند.

ماساژ نقطه هاي گيج‌گاهي در 2 طرف سر از جمله نقاطي است كه ماساژ دادن آن در طول روز 2 تا 3 بار به‌مدت 2 دقيقه توسط درمانگران توصيه شده است.

درمانگران ماساژ، نقطه ميان 2 ابرو را نيز براي بهبود حركات چشم، پلك و عملكردهاي مناسب آن توصيه مي كنند. اين نقطه را 2 تا 3 بار در روز هر بار به‌مدت 2 دقيقه ماساژ دهيد.

براي افزايش ميزان حركت پره هاي بيني فشار دادن نقاط كنار پره بيني نيز بسيار مؤثر است. افرادي كه به دليل ابتلا به فلج صورت قادر به خنديدن نيستند و اعصاب دور لب آنها دچار اختلال حركتي شده است با ماساژ دادن نقاط اطراف لب در خلاف جهت عقربه هاي ساعت مي توانند به بهبود خود كمك كنند. درمانگران طب سوزني چين به افراد مبتلا به فلج هاي محيطي مانند؛ فلج صورت توصيه مي كنند كه نقاط ذكر شده را در مجموع روزي 10 تا 15 دقيقه ماساژ دهند.

ماساژ اين نقاط تاثير زيادي در روند بهبودي بيماران و بازگشت حركت هاي حسي و حركتي آنها خواهد داشت.

در پاسخ به پرسش يافتن راه درمان جديدي براي درمان فلج صورت گفت: اعصاب از داخل مغز تا ماهيچه‌هاي صورت راه دارد و هر قسمت از آن مي‌تواند صدمه ببيند و البته مقداري مرتبط به چشم و گوش مياني و حلق و بيني است و بخشي متعلق به جراح پلاستيک است، بنابراين جراحي را نداريم که به هر سه قسمت تسلط داشته باشد.

دکتر سميعي افزود: خودم دوره جراحي پلاستيک را گذراندم و ساليان دراز روي قسمتي که عصب از استخوان حلزوني رد مي‌شود کار کردم، بنابراين به هر سه قسمت تسلط کامل دارم. وي گفت: به جهت تسلط توانستم نوع جديدي از درمان براي ترميم اعصاب صدمه ديده چه در تصادفات و چه در تومورها ارائه دهم. وي درخصوص روش جديدش گفت: ما در صورت از بين رفتن عصب اصلي صورت از اعصاب زبان استفاده کرده و عصب صورت را به آن پيوند مي‌زنيم. وي افزود: در گذشته بايد عصب زبان را قطع مي‌کرديم و بعد به صورت وصل مي‌کرديم و مشکلاتي براي زبان رخ مي‌داد اما راه جديد عصب صورت را پيوند زده و زبان نيز بدون تغيير باقي خواهد ماند.

پروفسور سمیعی در خصوص راه‌اندازي مرکز علوم اعصاب ايران گفت: خدا را شکر در حال پيشرفت است و ما اميدواريم در اواخر سال آينده ميلادي مرکز آماده باشد تا بتوانيم مرکز را رسما افتتاح کنيم. وي گفت: فدراسيون جهاني در هفته پيش جلسه‌اي در ليسبون داشت، طبق پيشنهاد جراحان مغز 150 تا 160 کشور براي افتتاح اين مرکز حضور پيدا کنند که در صورت حضور يک کنگره بين‌المللي بزرگي با حضور جراحان مغز و اعصاب برگزار خواهد شد. وي افزود: با افزايش کمک‌هاي مادي، جواناني که مي‌خواهند کارهاي جديد انجام دهند را حمايت کرده و در تمام دنيا نيز همين منوال و روند وجود دارد.

ششمين کنگره جراحي مغز و اعصاب که با حضور 27 مهمان خارجي و پروفسور سميعي به عنوان سخنران اصلي 22 خرداد در سالن شهيد غرضي بيمارستان ميلاد آغاز به کار کرده است تا 25 خرداد ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Atashkadeh