persian contact English 

تفاوت فرهنگ کار در آلمان و ایران

ایرانیانی که در آلمان زندگی میکنند براحتی می توانند بفهمند که فرهنگ کار در آلمان چه سهمی در پیشرفت این کشور داشته است. عقب ماندگی کشورهای جهان سوم به خصوصیات فردی و بخشی از فرهنگ شان بر میگردد.  بعنوان مثال اگر بخواهیم فرهنگ کار درایران  و آلمان را با هم مقایسه کنیم باید در یک کلام بگوییم در ایران فرهنگ کار با ضعف های اساسی روبروست!

در آلمان برای مثال حتی اگر کسی کار کردن در یک رستوران را تجربه کرده باشد می داند مدیران رستوران حتی از مدیران شرکتهای مهم ایرانی نیز مهارت بیشتری در مدیریت دارند. مهمترین بخش فرهنگ کار در آلمان پرورش نیروی کار و صبر وحوصله ای است که در پرورش نیروی کارگر به خرج می دهند. به جویندگان کار می آموزند که صادق باشند و طوری کار کنند که گویا کار خودشان یا خانواده آنها هست. به آنها می آموزند که کار خوب آنها به سود مجموعه است. می آموزند که کار را برای رفع تکلیف انجام ندهند. می آموزند اگر صاحب کار هم نبود کار خود را به درستی انجام بدهند و به کارفرما خیانت نکنند. دیده شده که حتی کارفرما شش ماه هم نبوده اما همه کارکنان به درستی کار را همچنان ادامه می دانند.

مهمترین بخش فرهنگ کار در آلمان مهره چینی است. مدیران آلمانی به نوعی مهره چینی می کنند که اگر خودشان حتی اگر یکسال هم نباشند این مهره ها مثل یک ماشین بدرستی کار خود را انجام دهند. سلسله مراتب مدیریتی ایجاد میکنند و حتی پایین ترین سطح شغل با نظارت یک با تجربه بالاتری همراه است. همه یاد گرفتند که در کار خود صادق باشند.

اما ما ایرانی ها در درجه اول دنبال  تمام کردن کار و نه انجام آن به نحو مطلوب هستیم. احساس می کنیم هر کاری یک بیگاری و ظلم به ماست. دائم از کیفیت کار خود می کاهیم چون فکر می کنیم کارفرما ظالم است! یا احیانا از سهم  سود او و سود خود ناراضی هستیم. اما به این فکر نمی کنیم که افراد با درآمد بهتر شاید از ما بیشتر کار کرده اند و بیشتر زحمت کشیده اند. در مقایسه با آلمانی ها باید گفت ما اصلا حرفه ای کار نمی کنیم.

در آلمان ما دانستیم که ما ایرانی ها فرهنگ کار نداریم. کاری که به ما سپرده می شود درست انجام نمی دهیم. صداقت در کار نداریم. رضایت مشتری یا صاحب کار برای ما مهم نیست. بلکه فقط برای رفع تکلیف کار می کنیم. در حالیکه آلمانی ها رفع تکلیف را کار نمی دانند. بیشتر موارد منافع جمعی و مجموعه برای آنها مهم است. انها آموزش می بییند صادق باشند. به همه قوانین پایبند باشند طوری که یک ایرانی ازحساسیت آلمانی ها در پابندی به قوانین واقعا خسته و کلافه می شود.

چرا ما ایرانی ها عادت کردیم کار نکنیم و از کار لذت نبریم؟ ما کار را به معنای واقعی، مایه  سعادت نمی دانیم. مفهوم کار در ایران اشتباهی برداشت شده است. اما از انصاف هم نباید دور ماند که صنف بازاریان و بخش خصوصی بهتر فرهنگ کار را می شناسند.  پس می توان نتیجه گرفت که اقتصاد دولتی موجب تضعیف فرهنگ کار در ایران شده است. ما ایرانی ها در کار حتی اخلاق را کمتر مراعات می کنیم و صداقت ناقصی داریم. به ندرت یک آلمانی در فرهنگ کاری خود دروغ بگوید. ولی ما  گاها  در کار صداقت نداریم. هم کارگر و هم کارفرما احساس می کنند که در حال کلاهبرداری از یکدیگر هستند.

آلمانی ها  به این نتیجه رسیده اند که  تنها کار مایه خوشبختی و چرخش اقتصاد کشورشان است. اما ایرانیها می گویند چرا ما باید کار کنیم؟ نفت که داریم پس برای چه کار کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Atashkadeh