persian contact English 

فرهنگ رانندگی در آلمان

رانندگی در آلمان با ایران بسیار تفاوت دارد صرفنظر از تفاوت در قوانین ، اخلاق و فرهنگ رانندگی در آلمان بسیار متفاوت با ایران است. یکی از علت های این تفاوت به خاطر قوانین و آیین نامه می باشد. آیین نامه هزار سوال هست که بسیاری از این سوالات مربوط به مسائل اخلاقی و انسانی و چگونه رفتار کردن با فرد پیاده رو و خطوط سالمندان و اخلاق و رعایت حقوق دیگران و حتی گذشتن از حقوق خود و بوق نزدن  است. این موارد اخلاقی در سوالات آیین نامه ایران نیست. همین جا به راهنمایی و رانندگی ایران ونیروی زحمت کش انتظامی درخواست می کنیم که آیین نامه و قوانین راهنمایی رانندگی آلمان را مطالعه و ترجمه کنند و الگو برداری کنند. بسیاری از تابلوها در ایران نیست و برخی قوانین حتی برعکس هست. در برخی موارد اگر از حق خود بگذری خلاف کردی و گاهی موارد به دلایل اخلاقی و ترافیکی باید از حق خود بگذری و اینکه چگونه باید زمانش را تشخیص دهی از سوالهای ایین نامه و بکار گیری در آزمون عملی فراخوای گرفت. 

اگر قوانین راهنمایی رانندگی آلمان در ایران الگو برداری شود قطعا اخلاق و فرهنگ رانندگی در ایران پیشرفت خواهد کرد و آمار تصادفات و نا امنی جاده ای و سر صدا و بی نظمی عجیب آن در کشور برطرف خواهد شد.

در آلمان اگر در اثر حادثه ای یک ترافیک بیست کیلومتری تشگیل شود و حتی سه ساعت هم طول بکشد هیچ ماشینی از لاین خود خارج نمی شود و بین لاین ها و کناره جاده نخواهد رفت و اگر این کار صورت بگیرد به چشم بی فرهنگی صاحب ماشین و تجاوز به حقوق جمعی تلقی خواهد شد البته این رفتار در المان هرگز دیده نخواهد شد

الگوهای رفتاری اخلاقی کسانی که در آلمان گواهینامه دارند از نظر رعایت قوانین وحقوق اصلا قابل مقایسه با ایران نیست و یکی از نشانه مهم پیشرفته بودن هر ملت همین رعایت حقوق دیگران وقوانین راهنمایی رانندگی و رعایت چراغ ها وخطوط و احترام به دیگران است. مفهوم انسانی در جامعه آلمان بسیار بالاست و در اثر خودخواهی و منفعت طلبی فردی، رعایت حقوق و قوانین جمعی نقض نمی شود.

به امید آنکه فرهنگ همگانی و راهنمایی رانندگی مردم ایران به جایگاه شایسته خود برسد.

نکاتی برای گرفتن گواهینامه آلمانی

گواهینامه ترجمه شده و بین المللی شده در المان شش ما بیشتر اعتبار ندارد اما در کشورهای همسایه آلمان تا یکسال اعتبار دارد. کسانی که در ایران از قبل گواهینامه داشتند هزینه گرفتن گواهینامه یک سوم قیمت اصلی است اما کسانی که در ایران گواهینامه نداشتند بعلت شرکت در کلاس های متقاوت باید تا نزدیک 2000 یورو هزینه کنند. اما اگر کسی بار اول در هر دو ازمون تئوری و عملی قبول شد حدود 500 تاششصد یورو پرداخت می کند. ضمن اینکه گواهینامه ایرانی او تا زمانی که در المان حضور دارد ضبط می شود به همین دلیل خیلی ایرانی دوباره در ایران گواهینامه المثنی می گیرند. البته اگر موقع رفتن به ایران درخواست کنید گواهینامه را به شما میدهند و گواهینامه آلمانی را پس می گیرند که در بازگشت از سفر می توانید دوباره جابجا کنید.

برخی تفاوتها

در آلمان حق تقدم با ماشین دست راست است مگر پلیس یا تابلوی حق تقدم باشد. در المان تابلوی حق تقدم خاصی وجود دارد که حق تقدم را در المان با ایران بسیار متفاوت می کند. برخی قوانین دیگر دلیل مسائل زیست محیطی با ایران فرق دارد. اینکه در آلمان باید در کمترین زمان دنده ها عوض شود و بدون انکه دور موتور هر دنده پر شود سریع باید به دنده اخر رفت و تخت گاز حرکت کرد. و بسیاری موارد دیگر که با مطالعه کتاب ترجمه شده راهنمایی رانندگی آلمان به ان نکات دست خواهید یافت. متاسفانه هنوز کسی این قوانین را ترجمه نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Atashkadeh