persian contact English 

رشته های پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان برای دانشجویان خارجی موانع و چالش های زیادی را به همراه دارد، با این حال می توان از تحصیل در این رشته در یکی از دانشگاه های المان به عنوان فرصتی ایده ال برای داشتن اینده ی شغلی مناسب یاد کرد. به دلیل این که حرف ی پزشکی مستلزم داشتن حس مسئولیت پذیری زیادی می باشد، موانع و مقررات سختی برای دانشجویانی که قصد تحصیل طب را دارند در المان وضع شده اند. بنا به قوانین استخدامی برای پزشکان و فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با پزشکی، دانشجویان باید در طول دوره ی پزشکی عمومی موفق به فراگیری دانش های پایه در تمامی شاخه های پزشکی بشوند. کسانی که قصد تحصیل پزشکی در المان را دارند می بایست شرایط خاصی را احراز کنند.

برای صدور پذیرش تحصیلی در دانشکده های پزشکی المان، فرد متقاضی می بایست تحصیلات متوسطه خود را با اخذ مدرک “Abitur”  درالمان یا مدارک هم طراز از سایر کشورها به پایان رسانده باشد. علاوه بر این، شرط معدل برای پذیرفته شدن در دانشکده های پزشکی سرتاسر المان چالش دیگری برای علاقه مندان به تحصیل در این رشته می باشد. پذیرش دانشجویان بر مبنای معدل دیپلم “Abitur”  توسط سازمان های مربوطه صورت می گیرد. سد دیگری که متقاضیان پزشکی مجبور به عبور از آن هستند، قبولی در امتحان ویژه ی رشته های مرتبط با پزشکی” Medizinertest” است. قبولی در این امتحان در تعدادی از دانشگاه های المان به عنوان شرط لازم برای صدور پذیرش محسوب می شود. در این امتحان اطلاعات و تجربیات کسب شده ی متقاضیان در دوران تحصیلات متوسطه محک می خورد. این امتحان باید قبل از ارسال درخواست صدور پذیرش، در یکی از مراکز برگزاری ازمون که مورد تایید دانشگاه مورد نظر شخص متقاضی می باشد، صورت بگیرد.

دوره ی عمومی اموزش پزشکی 12 ترم به طول می انجامد و به دو بخش کلی بالینی و پیش بالینی تقسیم می شود. در بخش اول پیش زمینه های تئوریک و علوم پایه اموزش داده می شوند و در بخش دوم بیشتر به جنبه های کاربردی پرداخته می شود. همچنین دانشجویان به مدت یک سال باید کار عملی انجام دهند تا اینکه مشخص شود ایا ان ها توانایی غلبه بر استرس موجود در بیمارستان ها در حین انجام وظیفه ی پزشکی خود را دارا می باشند. به طور کلی در بخش اول دوره ی پزشکی نیز باید کار عملی در قالب کار اموزی و مراقبت از بیماران انجام بگیرد.

پس از پایان این دو دوره، دانشجویان باید دو امتحان یکی به صورت شفاهی و دیگری کتبی را با موفقیت پشت سر بگذارند. برای دریافت عنوان دکتری و مجوز کار به عنوان پزشک باید یک دوره ی تکمیلی که حدود یک یا دو ترم تمام وقت طول می کشد را سپری کرد. با تقسیم شدن سیستم اموزش دانشگاهی المان به کارشناسی و کارشناسی ارشد، بعضی از دانشگاه ها ی پزشکی نیز تغییراتی در ساختار اموزشی خود ایجاد کرده اند. تعدادی از ان ها سیستم اموزشی خود را تغییر نداده و مانند قدیم دانشجویان باید در طی تحصیلات خود هر دو بخش بالینی و پیش بالینی را پشت سر بگذارند. اما بعضی دیگر خود را منطبق بر این تقسیم بندی کرده اند به طوری که دانشجویان در طی تحصیلات خود به ترتیب درجات کارشناسی و کارشناسی ارشد را دریافت می کنند. با دریافت درجه ی کارشناسی فعالیت به عنوان پزشک مجاز نمی باشد اما می توان در بخش های خاصی به فعالیت پرداخت. چون که این سیستم جدیدا به اجرا گذاشته شده، هنوز کاملا مشخص نیست دقیقا در چه زمینه هایی می توان با مدرک کارشناسی به فعالیت شغلی پرداخت.

برای دانشجویان خارجی فراگیری زبان المانی  وتسلط به ان برای شروع تحصیلات و حتی قبل از ان برای شرکت در امتحان”Medizinertest”  بسیار حائز اهمیت است. تحصیل به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر می باشد. ولی کسی که تحصیلات خود را به زبان المانی انجام دهد و در پایان موفق به کسی درجه ی دکتری به المانی شود، به تحقق رویای خود برای کار کردن در حرفه ی پزشکی در المان بسیار نزدیک تر می شود.

کسانی که موفق به کسب درجه ی پزشکی از المان می شوند، اجازه ی کار در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند و پس از طی کردن دوره های عملی کوتاه، کار کردن در کشور های خارج از اتحادیه اروپا نیز میسر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Atashkadeh