persian contact English 

درمان پروستات

در ژاپن کمترین میزان پروستات وجود دارد. در ژاپن عمر بالای صد سال مسئله عادی است و علت هم تغذیه درست این ملت هست. عمده غذاهای آنها گیاهی هست. پروتئین حیوانی و گوشت کم خورده می شود. برگ یک نوع درخت خرما به نام نخل بادبزنی به عنوان درمان گیاهی پروستات معرفی شده است. یکی دیگر از علت پروستات که ناشی از سن و تغذیه غلط بوده رفتار جنسی نامناسب یا ناقص هست یعنی رفتار جنسی نباید کوتاه شده باشد. پروستات باید جدی گرفته شود و بی توجهی می تواند خطرناک باشد. پروستات پیشرفته یکی از عامل های مهم مرگ مردان هست. تا آنجا که ممکن است از عمل  پروستات بپرهیزید و تلاش کنید به روش طبیعی درمان کنید. تغذیه حتما باید عوض شود. عمل ممکن است موجب ناتوانی جنسی شود.

خوردن گوجه فرنگی نیز بسیار مفید است. تحقیقات دانشگاه هاروارد روی ۴۷هزار مرد نشان داد آنهایی که هر هفته ۱۰عدد گوجه فرنگی می خوردند، ۵۰درصد کمتر به سرطان پروستات مبتلا شدند، در واقع خوردن گوجه فرنگی احتمال ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد. محققان معتقدند که این کاهش احتمال ابتلا به سرطان به دلیل وجود «پیگمان» در گوجه فرنگی است. «پیگمان» قوی ترین و موثرترین کاروتن است که تاکنون کشف شده و دلیل قرمزی رنگ گوجه فرنگی است.

موارد مصرف پالمتو

هاپر پلازی (بزرگی ) پروستات و رفع مشکلات مجاری ادرار ، جلوگیری از ریزش مو ، افزایش توان و فعالیت جنسی

علل و درمان یک بیماری مردانه غده‌ای به نام پروستات

گاهی اوقات افراد از ابراز برخی از بیماری‌هایی که به آن مبتلا شده‌اند، پرهیز می‌کنند و همین سانسور پزشکی باعث می‌شود که بعدها بیماری آنها به شکلی مزمن خود را نشان دهد و گاه تبدیل به بیماری مهلکی همچون سرطان شود.

یکی از این بیماری‌ها مربوط به پروستات است که برای نمونه در کشور ژاپن به علت داشتن رژیم غذایی مناسب، پایین‌ترین جمعیت بیمار را به خود اختصاص داده است و در ازای آن، این بیماری در کشور آمریکا بسیار شایع است.
دکتر اسعد مرادی ، اورولوژیست و فلوشیپ سرطان دستگاه‌های ادراری و عضو هیات علمی دانشگاه در گفتگو با «جام‌جم» بیماری‌های پروستات را به ۳ دسته تقسیم کرده و می‌گوید: بزرگی خوش‌خیم و سرطان پروستات بیشتر در افراد مسن و سن بالا دیده می‌شود و برخلاف آن بیماری‌های التهابی پروستات که معروف به ورم پروستات است در افراد جوان‌تر مشهود است.

به گفته دکتر مرادی، پروستات غده‌ای است که جزو دستگاه تولیدمثل مردان محسوب می‌شود و وزن تقریبی آن در یک فرد بالغ، تقریبا ۲۰‌گرم است که زیر مثانه و اطراف مجرا قرار گرفته است که به دلیل موقعیت قرارگیری آن، بیماری‌هایی که پروستات را احاطه می‌کنند، معمولا به صورت مشکلات ادراری خود را نشان می‌دهند.

علت بیماری

دکتر مرادی علت ایجاد بزرگی خوش‌خیم پروستات (BPH) را ۳ عامل سن، هورمون جنسی مردانه و سابقه فامیلی دانسته و می‌گوید: معمولا پروستات افراد تا سن بلوغ رشدی ندارد و در سنین بلوغ رشد کرده و پس از این دوران، رشد آن کند می‌شود و پس از ۴۰ سالگی بتدریج بزرگ می‌شود.

هورمون جنسی مردانه و سابقه فامیلی نیز از علل بزرگی خوش‌خیم پروستات است که در تمامی مردان امری اجتناب‌ناپذیر است، ولی آنچه که مهم است این که می‌توان با رژیم غذایی سالم، (رژیم دارای گوشت و چربی کم و میوه و سبزی زیاد)‌ تا حدودی مانع از بزرگی پروستات شد.

از اولین علائم بیماری پروستات، می‌توان علائم ادراری همچون قطع و وصل شدن ادرار، بی‌اختیاری، تکرر، قطره قطره شدن و … را نام برد.

این ارولوژیست با اشاره به این که گاهی علائم به شکل خونریزی ادراری، احتباس ادراری، ایجاد سنگ در مثانه، فشار روی کلیه و نارسایی کلیه و ورم آن است، می‌افزاید: مهم‌ترین نکته‌ای که بسیاری از آقایان با آن درگیر هستند این است که چه موقع باید پروستات را درمان کنند و چه درمانی برای آن لازم است.به گفته این عضو هیات علمی، اندازه پروستات هیچ ربطی به علائم بالینی‌اش ندارد، یعنی گاهی پروستات بسیار بزرگ است و بیمار هیچ مشکلی ندارد و گاهی پروستات کوچک است و بیمار علامت دارد. بنابراین پزشک درمان را براساس علائم بیمار، نتایج آزمایشگاه و سونوگرافی انجام می‌دهد و اگر موردی مشاهده نشد، فقط به پیگیری بسنده می‌شود و در صورت داشتن علائم خفیف به بیمار دارو تجویز می‌شود، ولی اگر مشکلات بسیار شدید بود بایستی درمان‌های جدی برای وی در نظر گرفته شود.دکتر مرادی درمان استاندارد در این خصوص را خارج کردن پروستات از طریق مجرا یا عمل جراحی باز (شکافتن شکم)‌ ذکر می‌کند.

جوان‌ها هم بیمار می‌شوند

هرچه در خانواده‌ای افراد مبتلا به سرطان پایین‌تر از ۵۰ سال باشند، شانس ابتلای سایر افراد خانواده بالاتر می‌رود، به همین جهت وقتی مریض علامت‌دار می‌شود، بیماری پیشرفت می‌کند.

به گفته این اورولوژیست، تست خونیPSA و معاینه پروستات از طریق مقعد بهترین راه تشخیص بیماری است که درمان استاندارد آن جراحی و رادیوتراپی است که اگر به موقع صورت بگیرد، بیمار می‌تواند عمر ایده‌آلی داشته باشد.

دکتر مرادی درباره ورم (التهاب)‌ پروستات اذعان می‌کند: این بیماری معمولا در افراد جوان دیده می‌شود و علائم آن با بزرگی پروستات است که ادرار کاملا تخلیه نشده و به صورت قطع و وصل است.

وی برای التهاب پروستات ۲ علامت بارز دیگر همچون درد دستگاه تناسلی (مثانه)‌ و سوزش ادرار را ذکر کرده و خاطرنشان می‌کند: دلیل این بیماری التهاب غیرعفونی پروستات است که گاهی به دنبال التهابات غیرعفونی پروستات و عفونت‌های ادراری و بیماری‌های مقاربتی نیز ایجاد می‌شود و در واقع اگر فرد رفتار جنسی پرخطر نیز داشته باشد، امکان ایجاد عفونت مزمن پروستات بسیار زیاد می‌شود.

این اورولوژیست علائم ادراری این بیماری را مداوم ذکر کرده و می‌افزاید: در این بیماری پزشک و بیمار از درمان طبی راضی نیستند چرا که آنتی‌بیوتیک بخوبی در پروستات نفوذ نمی‌کند، بنابراین کسی که عفونت پروستات دارد با وجود استفاده از آنتی‌بیوتیک، کاهشی در علائم بیماری ندارد.

دکتر مرادی روش‌های تشخیصی التهاب پروستات را از طریق آزمایش ادرار، آزمایش ترشحات پروستات، سونوگرافی و معاینه پروستات از طریق مقعد دانسته و اظهار می‌کند: معمولا پس از تشخیص، درمان‌های دارویی به کار بسته می‌شود که معمولا در ۳۰ تا ۴۰ درصد مواقع موثر است و ممکن است بیماری به صورت دوره‌ای، به هنگام مصرف دارو فروکش کند و به هنگام قطع دارو، تکرار شود، بنابراین بهترین درمان این نوع از بیماری پروستات، پیشگیری به ویژه از طریق تغذیه سالم است.

نخل بادبزنی Serenoa repens درمان گیاهی پروستات

1- مسدودکننده‌های آلفا (آلفا بلوکرها)

این مسدود کننده‌ها در ابتدا برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شدند. این داروها علایم مربوط به مشکل در ادرار کردن را درمان می‌کنند و سبب می‌شوند تا فرد بیمار حین ادرار کردن با مشکلات کمتری مواجه شود. برخی از این نوع بلوکرها شامل موارد زیر می‌ باشند: ترازوسین، تامسولوسین، دوکسازوسین و آلفا زوسین.

2- آنزیم‌های بازدارنده

این ترکیبات در واقع می‌توانند بزرگی پروستات را از طریق کوچک کردن آن درمان کنند، طوری که سایز پروستات را به شکل اولیه برمی‌ گردانند. این آنزیم‌ها شامل فیناستراید یا دوتاستراید می‌ باشند. این آنزیم‌ها در صورتی استفاده می‌شوند که سایز پروستات واقعا بزرگ باشد.گاهی برای درمان این مشکل، کل غده پروستات توسط عمل جراحی برداشته می شود که اغلب هم فرد از علایم بیماری رهایی می یابد، اما این عمل می تواند فرد را دچار ناتوانی جنسی کند. بنابراین بهتر است عمل جراحی آخرین راه حل باشد و از روش های درمانی دیگر کمک گرفت

3- میکروویو درمانی

در این شیوه درمانی، آنتن مایکروویو از طریق مجرای خروج ادرار وارد بدن می‌شود تا انرژی حاصله از امواج مایکروویو، قسمت داخلی پروستات بزرگ شده را تخریب کند. این روش برای بزرگی متوسط پروستات به کار می‌ رود و اگر بزرگی پروستات از حدی بیشتر شود، این روش موثر نیست. مراجعه به پزشک متخصص ماهر برای این روش بسیار ضروری است، زیرا این روش تا حدی تهاجمی محسوب می‌شود.

4-  Needle Ablation

این روش درمانی با استفاده از گرمایی است که از امواج رادیویی ایجاد می‌ شود. وسیله‌ای به نام سیتوسکوپ را مجرای مثانه می‌کنند تا بخشی از غده پروستات که بزرگ شده است را تخریب کند و مشکلاتی مانند مشکلات دفع ادرار در بیمار تا حدی هموار شود.

5- عمل جراحی

درمان بزرگی پروستات توسط عمل جراحی جزو آخرین روش‌های درمانی محسوب می‌شود و در موارد بسیار شدید و حاد صورت می‌گیرد. این جراحی به چند بخش تقسیم می‌ شود و در آن قسمت داخلی پروستات حذف می‌شود (پروستاتکتومی).

تذکر

انواع درمان‌های جراحی و غیر جراحی برای درمان بزرگی غده پروستات وجود دارد که در بسیاری از آن‌ها سعی می‌ شود تا بافت اضافی غده پروستات توسط امواج میکرو و یا امواج رادیویی و یا از طریق لیزر برداشته شود تا از طریق حذف بافت اضافی پروستات، فرد بتواند به راحتی ادرار کند و یا کمتر با چنین مشکلاتی مواجه شود.

اگر بزرگی پروستات در مراحل ابتدایی باشد، با روش‌های کم تهاجمی این کار صورت می‌ گیرد، اما اگر بزرگ شدن پروستات پیشرفته‌ باشد، روش‌های تهاجمی (با صلاح‌دید متخصص اورولوژیست) استفاده می شوند.

12 توصیه به آقایان مبتلا به بزرگی پروستات

1- برخی پزشکان توصیه می‌کنند که اگر فرد در مراحل ابتدایی این بیماری قرار دارد، از گیاه دارویی به نام Palmetto استفاده کند. این گیاه برای حفظ سلامت غده پروستات مفید می‌باشد. در سال‌های اخیر عصاره این گیاه را به شکل کپسول تولید کرده اند که بیماران می‌توانند بنا به صلاح‌دید پزشک، آن را مصرف کنند.

2- برای این دسته از بیماران، مصرف مکمل روی توصیه می ‌شود. کمبود روی می‌ تواند منجر به اختلالات پروستات از جمله بزرگی پروستات شود.

3- گاهی برای درمان این مشکل، کل غده پروستات توسط عمل جراحی برداشته می شود که اغلب هم فرد از علایم بیماری رهایی می یابد، اما این عمل می تواند فرد را دچار ناتوانی جنسی کند. بنابراین بهتر است عمل جراحی آخرین راه حل باشد و از روش های درمانی دیگر کمک گرفت.

4- تحقیقات نشان می ‌دهد آقایانی که از میوه و سبزیجات فراوان در برنامه غذایی روزانه خود استفاده می ‌کنند، کمتر دچار بزرگی پروستات می شوند. خوردن گوجه فرنگی نیز بسیار مفید است. در واقع خوردن گوجه فرنگی احتمال ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد.

5- به این دسته از بیماران توصیه می ‌شود تا از مصرف هر گونه مایعات، حداقل دو ساعت قبل از خواب خودداری کنند تا دچار شب ادراری و مشکلاتی مانند برخاستن از رختخواب برای دفع ادرار نشوند.

6- مصرف الکل و کافئین در این بیماران باید قطع شود تا تحریکات مثانه کم شده و علایم بیماری بدتر نشود.

7- به این بیماران توصیه می‌شود تا حداقل 30 دقیقه در روز پیاده روی کنند تا علایم این بیماری کمتر شود.

8- به این دسته از بیماران توصیه می‌ شود که هر چند ساعت یک‌ بار (مثلا دو ساعت یکبار) به دستشویی بروند، حتی اگر احساس تخلیه ادرار ندارند.

9- برای تقویت ماهیچه‌های لگن جهت جلوگیری از تکرر ادرار، تمرینات ورزشی کگل (Kegel) را یاد بگیرید و آن را در طول شبانه روز انجام دهید.

10- هر گونه استرس و عصبانیت سبب تکرر ادرار و تشدید علایم بزرگی پروستات می‌شود. بنابراین ایجاد فضای آرام برای این دسته از بیماران بسیار ضروری و لازم می‌باشد.

11- دوری از هوای سرد که سبب تحریک مثانه و تکرر ادرار می‌شود به این بیماران توصیه می‌شود. قرار گرفتن در محیط گرم برای آن‌ها بسیار مناسب می‌باشد.

12- استفاده از داروهای آنتی هیستامین و ضد احتقان ها به این بیماران توصیه نمی‌شود، زیرا علایم بیماری‌شان حادتر می‌شود.

زهره لطیفی /سایت تبیان

ساو پالمتو نوعی درخت خرمای بومی آمریکای شمالی است که دانه های آن دارای خواص درمانی بسیاری از جمله موارد زیر می باشد:

1_کنترل عوارض ناشی از تورم پروستات مطالعات نشان می دهد که عصاره دانه های ساو پالمتو باعث کاهش ادرار کردن دردناک ،کاهش ادرار کردن شبانه و کاهش احتباس ادرار در مثانه می شود. “در مقایسه ساو پالمتو با فینانستراید مشخص شده است که ساوپالمتو به اندازه فینانستراید در کاهش هایپرپلازی خوش خیم پروستات موثر می باشد و همچنین اثرات جانبی آن کمتر از فینانستراید گزارش شده است.”

2_جلوگیری از ریزش و نازک شدن مو تحقیقات نشان می دهند که این گیاه از طریق مختل کردن اثر تستسترون به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل ریزش مو در آقایان ( و در موارد کمتر خانمها ) باعث جلوگیری از نازک شدن و ریزش مو می گردد. تسترون با وارد شدن در فولیکولهای مو باعث کوتاهتر و نازک تر شدن مو می گردد که این روند تا تاسی سر ادامه پیدا می کند. به همین جهت مصرف ساپالمتو با جلوگیری از عملکرد تستسترون نقشی بسیار موثر و واقعی در جلوگیری از تاسی سر اجرا میکند .

3_افزایش توان و میل جنسی گیاه ساو پالمتو با فراهم کردن استرول های طبیعی و اسید های چرب لازم برای تولید هورمونهای جنسی غدد پروستات , سلامت آن را تضمین کرده و توان و میل جنسی آن را افزایش می دهد . علاوه بر این ترکیبات فعال این گیاه باعث افزایش تولید اسپرم , کمک به بهبود ناباروری در مردان و افزایش قدرت و دوام نعوظ به هنگام رابطه جنسی می شود .

موارد احتیاط : در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Atashkadeh