امروز : چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳ |   Wednesday, 17 July , 2024    01:28

توسعه همکاری‌ کشاورزی ایران و بلاروس

Loading

در پایان رایزنی‌های سه روزه معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی کشورمان در شهر مینسک پایتخت بلاروس، دو کشور با امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های کشاورزی، بر تقویت زیرساخت‌ها و رفع موانع، به منظور افزایش چشمگیر مبادلات کشاورزی تاکید کردند.

عباس عسکرزاده معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی کشورمان که برای شرکت در دومین کارگروه همکاری‌های کشاورزی ایران و بلاروس به مینسک سفر کرده بود، در آخرین روز حضور در بلاروس با ایوان کروپکو، وزیر کشاورزی و مواد غذایی این کشور دیدار و درباره راه‌های گسترش هرچه بیشتر همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های کشاورزی گفتگو کرد.

عسکرزاده در جریان این دیدار، دعوتنامه رسمی وزیر جهاد کشاورزی کشورمان به همتای بلاروسی، برای سفر به ایران در سال جاری را به وزیر کشاورزی و موادغذایی بلاروس تقدیم کرد.

وزیر کشاورزی و مواد غذایی بلاروس در این دیدار با اشاره به مناسبات گرم و دوستانه حاکم بر روابط دو کشور و ظرفیت‌های فراوان بلاروس و ایران در حوزه کشاورزی و دامپروری، خواهان اجرایی شدن موافقتنامه‌های فیمابین و رفع موانع موجود در مسیر گسترش هرچه بیشتر همکاری‌ها بین ایران و بلاروس تاکید کرد.

کروپکو با برشمردن توانمندی‌های بلاروس در تولید محصولات کشاورزی، لبنیات و صنایع غذایی گفت: دولت بلاروس آماده تامین بخشی از نیازمندی‌های محصولات کشاورزی بازار ایران و همچنین اجرای طرح‌های مشترک در حوزه کشاورزی است.

عسکرزاده نیز با تشریح نتایج دومین کمیسیون مشترک کشاورزی ایران و بلاروس گفت: در بازدید از نمایشگاه صنایع غذایی بلاروس و تعدادی از کارخانه‌های تولید لبنیات، ماشین آلات کشاورزی و مزارع پرورش دام، به این نتیجه رسیدم که ظرفیت‌های کم‌نظیری برای توسعه همکاری‌ها و اجرای طرح‌های مشترک وجود دارد.

وی افزود: بلاروس می‌تواند بخشی از غلات، دانه‌های روغنی، گوشت مرغ، تخم مرغ و کره مورد نیاز ایران را تامین کند و در مقابل ایران نیز قادر است نیاز‌های بلاروس در زمینه انواع ماهی و آبزیان دریایی، میوه، سبزیجات و خشکبار را تامین کند.

در این دیدار که حسین یاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس و اعضای هیات‌های دو کشور هم حضور داشتند، پیش نویس موافقتنامه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دو کشور امضاء شد.

در جریان برگزاری دومین کمیسیون مشترک کشاورزی ایران و بلاروس، دو کشور یادداشت تفاهمی امضاء کردند که براساس آن روابط تجاری و بازرگانی در زمینه محصولات کشاورزی، باغی، شیلات و آبزی‌پروی گسترش خواهد یافت.

بلاروس در رتبه بندی بین المللی ایمنی مواد غذایی جهانی، در بین ۱۱۳ کشور در رتبه ۲۳ و بالاتر از کشور‌هایی از جمله لهستان، اسپانیا، مجارستان، اوکراین و روسیه قرار گرفته است.

بلاروس همچنین چهارمین تولید کننده بزرگ پنیر و سومین تولید کننده کره در جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *