امروز : پنجشنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۳ |   Thursday, 30 May , 2024    22:05

چرخش سیاسی موریتانی بسوی ایران

Loading

اخیرا حسین امیرعبداللهیان به موریتانی سفر داشته است موریتانی برای ایران اهمیت بسزایی دارد که راهبردی است بعد از رفتارهای ایران ستیزانه مراکش ایران بسوی موریتانی توجه ویژه ای داشته است. به نظر میرسد روابط ایران موریتانی راهبردی و امنیتی و دفاعی است

حسین امیرعبداللهیان بعد از دیدار و رایزنی با رئیس جمهور موریتانی در پایتخت این کشور آفریقایی در جمع خبرنگاران در ارتباط با مطالب مطرح شده در این ملاقات گفت:  گفت‌وگوی بسیار سازنده‌ای  را با  رئیس جمهور موریتانی داشتم، من حامل سلام‌های گرم رئیس جمهور ایران به رییس جمهور موریتانی بودم و این دیدار فرصتی را فراهم کرد که با دیدگاه‌های رئیس جمهور موریتانی در  خصوص موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی از نزدیک آشنا شویم و در مورد این مسائل رایزنی و گفت‌وگو کنیم.

وی در ادامه افزود : تلاش‌های سازنده و ارزشمند رئیس‌جمهور موریتانی در پیگیری ابتکارعمل مبارزه با تروریسم  و تقویت صلح و امنیت پایدار در صحرای غربی مورد توجه ما است.

نزدیک به ۱۰۰ در صد مردم موریتانی مسلمان سنی‌مذهب هستند و این کشور بطور سنتی متحد عربستان سعودی بوده است. اما شماری شیعه مذهب نیز در این کشور هستند.  مسئله «تشیع در موریتانی» همواره یکی از مهمترین موانع روابط دیپلماتیک بین ایران و موریتانی بوده است و حتی دولت وقت این کشور در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) در حساسیتی بی سابقه به تحرکات محدود شیعیان این کشور و حمایت معنوی جمهوری اسلامی ایران از آنان،  به دلیل آنچه رشد مذهب شیعه در این کشور نامیده شد خواستار قطع روابط دیپلماتیک با ایران شد.  

حزب تمدن و توسعه حاکم بر موریتانی در بیانیه ای اعلام کرد که به دنبال هماهنگی با اتحادیه عرب برای درخواست از رهبران کشورهای عربی برای قطع روابط دیپلماتیک با ایران است. این حزب همچنین حمایت معنوی ایران و موضع سیاسی کشورمان در قبال دولت بحرین را محکوم و آن را مغایر با روابط بین الملل دانست. با اینحال متعاقب سفر بی سابقه سال گذشته(بهمن ۱۳۹۷)   وزیر دفاع ایران به این کشور متحد آفریقایی عربستان به مرور روابط دو کشور تغییراتی را تجربه کرد.   العربی الجدید چاپ لندن درباره سفر وزیر دفاع ایران نوشت: سفر امیر حاتمی به نواکشوت و دیدار او با محمد ولد عبدالعزیز رئیس جمهور موریتانی نشان دهنده اهتمام ویژه ایران به این کشور آفریقایی و تلاش برای تقویت همکاری های امنیتی مشترک است.

لازم به ذکر است که نواکشوت از جمله معدود پایتخت های عربی بود که روابط دیپلماتیک خود با  بشار اسد را حفظ کرد. همچنین در اوج بحران سوریه ‘مولادی ولد محمد لغظف’ نخست وزیر خود را به دمشق فرستاد موضوعی که ایران آن را دستاوردی بزرگ می داند و با همکاری امنیتی، نظامی و اقتصادی با این کشور آفریقایی از آن استقبال می کند.  

هرچند که موریتانی هنوز جزو ائتلاف عربستان و امارات در جنگ یمن است؛ اما سفر سرتیپ ‘امیر حاتمی’ وزیر دفاع ایران به نواکشوت و دیدار وی با ‘محمد ولد عبدالعزیز’ رییس جمهوری وقت این کشور نشان از توجه و تلاش تهران به این کشور آفریقایی برای تحکیم روابط امنیتی مشترک داشت.  
وزیر دفاع ایران در مصاحبه ای مطبوعاتی با تاکید بر این که حامل پیامی شفاهی از ‘حسن روحانی’ رییس جمهوری وقت ایران به همتای موریتانی وی برای افزایش روابط دوجانبه است، گفت: همکاری دو جانبه به ویژه در زمینه دفاع مشترک مورد توجه سیاست خارجی ایران است.  
حاتمی همچنین در دیدار با ‘محمد ولد شیخ محمد احمد الغزوانی’ همتای موریتانی خود با اشاره به اهمیت موقعیت جغرافیایی موریتانی، خواستار همکاری و افزایش روابط دو جانبه شد. همچنین دو طرف در این دیدار راه های تحکیم همکاری نظامی و امنیتی را بررسی کردند.  
‘احمد ولد محمد مصطفی’ سردبیر خبرگزاری ‘مستقل’ موریتانی در گفتگو با پایگاه العربی الجدید در خصوص سفر وزیر دفاع ایران به موریتانی گفت: روشن ترین پیام این دیدار آن بود که موریتانی روابط دیپلماتیک خود با ایران را به عربستان و امارات گوشزد کرد.  
وی افزود: این دیدار، تغییر جهت دیپلماسی این کشور را طی دو سال گذشته و از زمان محاصره قطر را نشان می دهد.  
سردبیر خبرگزاری مستقل موریتانی تاکید کرد: نتایج وابستگی دیپلماسی نواکشوت به پرونده های سعودی مثبت نبود. مهم ترین نمونه آن سفر بی نتیجه ‘محمد بن سلمان’ ولیعهد سعودی به موریتانی بود و پس از آن مشخص شد که ریاض اهمیتی به عملی کردن وعده های خود به این کشور آفریقایی نمی دهد.  نواکشوت با تحکیم روابط خود با ایران می خواهد به عربستان و امارات یادآوری کند که قدمت این روابط به چند دهه می رسد و تحکیم آن کار سختی نیست؛ ضمن آن که تهران هم تمایل به این روابط دارد.  
 در همان هنگام و در زمان حضور وزیر دفاع ایران در موریتانی،   «محمد عمرانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز با «محمد سالم البشیر» نخست وزیر موریتانی دیدار و در خصوص راه های توسعه روابط دوجانبه گفت و گو کرد.   عمرانی در این دیدار ضمن تبریک به البشیر به مناسبت انتصاب وی به عنوان نخست وزیر جدید موریتانی، آمادگی کشورمان برای تقویت همکاری ها با موریتانی در زمینه های مختلف را اعلام کرد.  سفیر ایران با «محمد المحم» رئیس حزب حاکم، وزیر فرهنگ و سخنگوی دولت موریتانی نیز دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه و راه های گسترش روابط فرهنگی و سیاسی گفت و گو کرده بود.  
المحم نیز در این دیدار ضمن تاکید بر اراده سیاسی کشورش برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران، بر آمادگی وزارت فرهنگ این کشور برای گسترش همکاری ها در زمینه های مختلف تاکید کرد.

در یکی دیگر از تحولات میان نواکشوت و تهران، وزیر امور خارجه این کشور در سال قبل (۳ تیر ۱۳۹۷) با سفیر کشورمان در این کشور دیدار و در رابطه با مسائل منطقه ای و جهانی به پشتیبانی از ایران پرداخت.   «اسماعیل ولد الشیخ» وزیر خارجه موریتانی در دیدار با «محمد عمرانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در این دیدار گفت: برقراری روابط خوب و سازنده با جمهوری اسلامی ایران یک تصمیم حاکمیتی در موریتانی است و رئیس جمهوری و دولت اهمیت زیادی برای استمرار روابط با تهران قائلند.  
ولد الشیخ با اشاره به اشترکات دینی و اجتماعی و سیاسی ایران و موریتانی و از جمله وحدت موضعگیری دو کشور در مورد فلسطین و برخی دیگر از موضوعات مهم در جهان اسلام افزود: مردم موریتانی از ابتدا نهضت امام خمینی (ره) را با علاقه و اهتمام پیگیری می کردند.
وزیر خارجه موریتانی با اشاره به دو سفر خود به تهران خاطرنشان کرد: در این سفرها شاهد عظمت ملت ایران بودم و به چشم خود دیدم ایرانی ها توانسته اند تحریم ها و محدودیت ها را به فرصت تبدیل کنند.  

 اکنون و با سرکار آمدن محمد ولد الغزوانی به عنوان رئیس جمهوری موریتانی به نظر می رسد روابط مبتنی بر احترام متقابل؛ تهران و نواکشوت را بسوی گسترش همکاری های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی هدایت می کند. اسلامی، جامعه عرب و نیز صدها میهمان داخلی و خارجی از دیگر شرکت کنندگان در این مراسم بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *