امروز : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳ |   Tuesday, 28 May , 2024    03:50

تحویل دادن سلاح گروه های وابسته به صدر و نیروهای پیشمرگه

Loading

«ابوعلی العسکری» که از مسئولان امنیتی کتائب حزب‌الله عراق در واکنش به اظهارات «مقتدی صدر» بر ضرورت تحویل دادن سلاح گروه های وابسته به صدر و نیروهای پیشمرگه تأکید کرد.

العسکری با انتشار توئیتی نوشت که از فراخوان تحویل سلاح یا انحصار سلاح به دست حکومت حمایت می‌کند چون آن را موجب اجتناب از درگیری داخلی در کشور می‌داند.

وی گفت که برای اجرای این فراخوان لازم است که اولا طرفی که این مسئله را مطرح کرده در تحویل سلاح به خصوص از نوع سنگین آن پیشگام شود و مسئولیت یگان‌های خود را به فرماندهی حشد شعبی واگذار کند و عناصر غیرمنضبط این یگان‌ها را برکنار کند.

العسکری افزود که در گام بعدی باید سراغ گروه‌های «شبه‌نظامی» پرشمارتر یعنی نیروهای پیشمرگه رفت که شمارشان نزدیک به ۱۶۰ هزار نیروست که مجهز به پیشرفته‌ترین سلاح‌ها هستند و باید سلاحشان را به حکومت عراق تحویل دهند.

وی تأکید کرد که در صورت برداشته شدن این دو گام می‌توان گفت که پروژه انحصار سلاح به دست حکومت موفق شده است.

العسکری همچنین تأکید کرد که نباید حقوق «میلیون‌ها عراقی که رأی‌هایشان به سرقت رفته و این حجم از تقلب» مورد غفلت قرار گیرد وگرنه روند دموکراتیک در کشور هیچ ضامنی نخواهد داشت.

همچنین «شبل الزیدی»، دبیر کل کتائب امام علی(ع)، تأکید کرد که گروه‌های معترض به نتایج انتخابات از چارچوب های قانونی خارج نشده‌اند.

 وی افزود که اگر تقلب به ضرر «برخی از دیگر گروه‌ها» انجام شده بود عملکرد آنها کاملا متفاوت با عملکرد معترضان کنونی بود.

الزیدی تاکید کرد که گروه‌های معترض به تقلب در انتخابات، گروه‌های شکست‌خورده در انتخابات نیستند و آن‌قدر شواهد و مدارک دارند که ثابت کنند که در انتخابات تقلب صورت گرفته است.

وی گفت که این گروه‌ها با عقلانیت و حکمت و بردباری و از روش‌های قانونی و مشروع از جمله تظاهرات و تجمع مسالمت‌آمیز استفاده کردند و از روش‌های معمول قانونی کمیساریا را خطاب قرار دادند و به مطالبه حقوق خود و هواداران خود ادامه می‌دهند و هیچ مشکلی در این موضوع نمی بینند.

الزیدی تأکید کرد که این نیروها در پی نابود کردن روند سیاسی کشور برنیامدند بلکه تلاششان بازگرداندن این روند به مسیر درست است و با لحنی کنایه‌آمیز به صدر گفت: اگر موضوع برعکس بود و تقلب به نفع گروه‌های دیگری انجام شده بود اوضاع کاملاً متفاوت بود.

او افزود: ما در پی ساختن نهاد حکومت هستیم و حقمان را طلب می‌کنیم و رفتن نیروهای مخالف سراغ قدرت و مقام و بیانیه‌های آنان و مشروعیت بخشیدنشان به فریبکاری و دروغ انتخاباتی خللی در عزم ما ایجاد نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *