امروز : چهارشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۲ |   Wednesday, 29 November , 2023    00:49

روانشناسی سالمندان

دوران سالمندی با موضوعات مختلفی در ارتباط است. برای نمونه افراد بازنشسته می‌شوند و دیگر سرکار نمی‌روند، فرزندان آنها ازدواج ‌و خانه را ترک می‌کنند یا ممکن است افرادی که به این دوران می‌رسند‌، همسرشان را از دست بدهند.

علاوه بر این ممکن است،‌ افراد در این دوران دچار بیمارهای زمینه‌ای یا ضعف در شنوایی و‌ بینایی شوند‌. باید توجه داشت که این مسائل سبب می‌شود که‌ شخص دچار افت عملکرد شود و نیازهای خاصی پیدا کند.

در واقع در این دوران شخص تجربه دیگری خواهد داشت. برای نمونه فردی را در نظر بگیرید که تا مدتی پیش در اجتماع فعالیت‌‌های خودش را داشته و روی مسائل مختلفی نیز نظارت می‌کرده است. اما به یکباره این فرد متوجه می‌شود که دچار محدودیت‌هایی شده است. به طور معمول نشانه‌های اضطراب و ‌‌افسردگی در چنین افرادی بیشتر می‌شود.

بسیاری از شهروندان اما به اشتباه تصور می‌کنند که این نشانه‌ها خاص دوران سالمندی است، مثلا می‌گویند طبیعی است که ‌اضطراب و افسردگی در ‌افراد سالخورده بیشتر باشد. این درحالی است که اگر اعضای خانواده‌ این نشانه‌ها را جدی بگیرند و به آنها رسیدگی کنند می‌توان با یکسری اقدامات ساده مشکل سالمندان را برطرف کرد و  روحیه آنها را به حالت اول برگرداند، افسردگی سالمندان را از بین برد و اضطراب‌شان را نیز کاهش داد.

اعضای خانواده باید آگاه باشند که هر چه نشانه‌های اضطراب و افسردگی بیشتر شود، شخص مستعد ابتلا به اختلالات روانی دیگری نیز می‌شود.

مهم است که بدانیم چنین نشانه‌هایی خاص دوران سالمندی نیست و به دلیل محدودیت‌های  ایجاد شده در دوران سالمندی این نشانه‌ها بیشتر در شخص دیده می‌شود.

این مسائل قابل پیشگیری و درمان است، با مراجعه بموقع به روانشناس و حتی مشاوره تلفنی می‌توان این مشکلات سالمندان را برطرف کرد.

 بهتر است، سالمندی فعال نیز درکشورمان جدی گرفته شود، باید شرایطی ایجاد شود که ‌افراد درحالی که پا به دوره سالمندی می‌گذارند، زندگی فعال و سالمی نیز داشته باشند.

سبک زندگی سالم در این بین بسیار تاثیرگذار است، بیان کرد: باید توجه داشت که سالمندی مثل یک سراشیبی نیست که همه با سرعتی یکسان از آن پایین می‌روند. در واقع این دوران شبیه پلکانی است که افراد مختلف با سرعت‌های متفاوت از آن پایین می‌روند.

بنابراین بهتر است با انتخاب سبک زندگی سالم شرایطی ایجاد کنیم که سرعت حرکت به سمت سالخوردگی کاهش پیدا کند و حتی وقتی افراد وارد دوران سالمندی شدند، بتوانند کارهای روزمره خود را انجام دهند.‌ تغذیه و ورزش مناسب می‌تواند شرایط مناسب‌تری را برای اشخاص ایجاد کند تا سالمندی فعالی را تجربه کنند.

برگرفت

دکتر لیلا کریمی فرشی جام جم

Loading

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *